skip to Main Content
01206 383786 club.manager@dabchicks.org Member Login

Sunday Summer

DSC Sunday series (1)

Dabchicks Sailing Club

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 62, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st Fast ILCA 7 121861 Lurch 1100 5.0 7.0 12.0 12.0
2nd Fast 29er 2231 Gaby Clifton 903 7.0 8.5 15.5 15.5
3rd Slow ILCA 4 158097 Sam Grout 1208 8.0 8.5 16.5 16.5
4th Fast ILCA 6 16 Mike Grout 1147 13.0 16.0 29.0 29.0
5th Fast EUROPE 323 Toby Ramsay 1141 63.0 DNC 1.0 64.0 64.0
6th Fast ILCA 7 190838 Mike Banks 1100 1.0 63.0 DNC 64.0 64.0
7th Fast RS400 1426 Dan Woodcock Rupert Dando 942 63.0 DNC 2.0 65.0 65.0
8th Fast ILCA 7 1 Will Powell 1100 2.0 63.0 DNC 65.0 65.0
9th Slow ILCA 4 212224 Alex Canham 1208 63.0 DNC 3.0 66.0 66.0
10th Slow ILCA 4 176530 Lucy Milgate 1208 3.0 63.0 DNC 66.0 66.0
11th Fast Phantom 1164 James Sparks 1004 63.0 DNC 4.0 67.0 67.0
12th Slow ILCA 4 173356 M.Clifton 1208 4.0 63.0 DNC 67.0 67.0
13th ILCA4 200835MC M.Clifton 1208 63.0 DNC 5.0 68.0 68.0
14th Fast Solo 4700 Brian Lamb 1142 63.0 DNC 6.0 69.0 69.0
15th Fast Solo 5378 Julian Lord 1142 6.0 63.0 DNC 69.0 69.0
16th Slow ILCA 4 183557 Becca Brown 1208 9.0 63.0 DNC 72.0 72.0
17th ILCA7 42136 P.Lowe 1100 63.0 DNC 10.0 73.0 73.0
18th Fast Aero 9 3308 Henry Wells 1014 10.0 63.0 DNC 73.0 73.0
19th Fast Solo 5540 Keith Stubbs 1142 63.0 RET 11.0 74.0 74.0
20th ILCA 4 179767 A.Payne 1208 11.0 63.0 DNC 74.0 74.0
21st ILCA6 184356 A.Payne 1147 63.0 DNC 12.0 75.0 75.0
22nd Fast Solo 5242 Andrew Stebbing 1142 12.0 63.0 DNC 75.0 75.0
23rd ILCA6 121797 A.Thompson 1147 63.0 DNC 13.0 76.0 76.0
24th Topper byte 1615 Elizabeth Kingston 1215 63.0 RET 14.0 77.0 77.0
25th Fast RS 200 963 James Humphreys Poppy Lowe 1046 14.0 63.0 DNC 77.0 77.0
26th Streaker 1203 T.Southey 1128 63.0 DNC 15.0 78.0 78.0
27th 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th ILCA7 173356SC S.Clifton 1100 63.0 DNC 63.0 OCS 126.0 126.0
27th Fast ILCA 6 200835 Simon Clifton 1147 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast ILCA 6 192455 Ben Milgate 1147 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast ILCA 7 210411 Jack Grogan 1100 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Solo 4640 John Mastin 1142 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Solo 4061 Ray Smith 1142 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow ILCA 4 155879 Harry Blackmore 1208 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast ILCA 6 181506 Will Sargeant 1147 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast ILCA 7 86864 Mike Grout 1100 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Solo 4307 Paul Berry 1142 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast B14 783 Henry Wells 860 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Solo 5270 Viv Fox 1142 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow ILCA 4 210233 Alex Thompson 1208 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast RS500 506 Richard Green Sue Green 966 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Solo 4307 Jack Berry 1142 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow Signet 919 Berry Berry 1265 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Solo 5201 Robin Gozzett 1142 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow ILCA 4 75317 James Matthew 1208 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Aero 7 1108 Charlie Pearce 1065 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Aero 7 3308 Henry Wells 1065 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast ILCA 7 183410 Bryan Sargent 1100 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast ILCA 6 183410 Bryan Sargent 1147 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow ILCA 4 201467 Daisy Weston 1208 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow ILCA 4 155879 Harry Blackmore 1208 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Phantom 1391 Chris Green 1004 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Enterprise 23049 Brian Cumming Linda Cumming 1122 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow Mirror 364 Rosie Brown 1380 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow Comet Duo 108 David Willey Liz Willey 1210 63.0 RET 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow Topaz Uno 8524 Mike Grout 1255 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Solo 3961 Alan Vince 1142 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Fireball 14474 Jack Berry Elliot Berry 952 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Slow Topaz UNO 1168 Elizabeth Kingstom 1255 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0
27th Fast Phantom 1096 Tom Dutton 1004 63.0 DNC 63.0 DNC 126.0 126.0

Prizes

Category Rank Competitor
Fast Handicap 1st Fast – ILCA 7 121861 Lurch
Fast Handicap 2nd Fast – 29er 2231 Gaby Clifton
Fast Handicap 3rd Fast – ILCA 6 16 Mike Grout
Slow Handicap 1st Slow – ILCA 4 158097 Sam Grout
Slow Handicap 2nd Slow – ILCA 4 212224 Alex Canham
Slow Handicap 3rd Slow – ILCA 4 176530 Lucy Milgate
Solo Fleet 1st Fast – Solo 4700 Brian Lamb
Solo Fleet 2nd Fast – Solo 5378 Julian Lord
Solo Fleet 3rd Fast – Solo 5540 Keith Stubbs
First Lady Helm 1st Fast – 29er 2231 Gaby Clifton
First Junior 1st Slow – ILCA 4 158097 Sam Grout
First Master 1st Fast – 29er 2231 Gaby Clifton
First Traditional 1st Streaker 1203 T.Southey
First ILCA dinghy 1st Fast – ILCA 7 121861 Lurch

Race 1 – 30/05/2021 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast ILCA 7 190838 Mike Banks 1100 15:35 16:42:17 1:07:17 1:01:10 1.0
2 Fast ILCA 7 1 Will Powell 1100 15:35 16:43:05 1:08:05 1:01:54 2.0
3 Slow ILCA 4 176530 Lucy Milgate 1208 15:35 16:51:08 1:16:08 1:03:01 3.0
4 Slow ILCA 4 173356 M.Clifton 1208 15:35 16:51:18 1:16:18 1:03:10 4.0
5 Fast ILCA 7 121861 Lurch 1100 15:35 16:45:05 1:10:05 1:03:43 5.0
6 Fast Solo 5378 Julian Lord 1142 15:30 16:44:09 1:14:09 1:04:56 6.0
7 Fast 29er 2231 Gaby Clifton 903 15:30 16:31:29 1:01:29 1:08:05 7.0
8 Slow ILCA 4 158097 Sam Grout 1208 15:35 16:57:59 1:22:59 1:08:42 8.0
9 Slow ILCA 4 183557 Becca Brown 1208 15:30 16:53:16 1:23:16 1:08:56 9.0
10 Fast Aero 9 3308 Henry Wells 1014 15:30 16:40:03 1:10:03 1:09:05 10.0
11 ILCA 4 179767 A.Payne 1208 15:35 16:58:36 1:23:36 1:09:12 11.0
12 Fast Solo 5242 Andrew Stebbing 1142 15:30 16:50:37 1:20:37 1:10:36 12.0
13 Fast ILCA 6 16 Mike Grout 1147 15:35 17:03:58 1:28:58 1:17:34 13.0
14 Fast RS 200 963 James Humphreys Poppy Lowe 1046 15:30 17:00:23 1:30:23 1:26:25 14.0
15 Fast Solo 5540 Keith Stubbs 1142 RET 63.0
15 Topper byte 1615 Elizabeth Kingston 1215 RET 63.0
15 Slow Comet Duo 108 David Willey Liz Willey 1210 RET 63.0

Race 2 – 06/06/2021 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast EUROPE 323 Toby Ramsay 1141 1100 11:58:12 0:58:12 0:51:00 1.0
2 Fast RS400 1426 Dan Woodcock Rupert Dando 942 1100 11:48:15 0:48:15 0:51:13 2.0
3 Slow ILCA 4 212224 Alex Canham 1208 1105 12:07:05 1:02:05 0:51:24 3.0
4 Fast Phantom 1164 James Sparks 1004 1100 11:52:06 0:52:06 0:51:54 4.0
5 ILCA4 200835MC M.Clifton 1208 1105 12:08:02 1:03:02 0:52:11 5.0
6 Fast Solo 4700 Brian Lamb 1142 1100 11:59:54 0:59:54 0:52:27 6.0
7 Fast ILCA 7 121861 Lurch 1100 1105 12:02:51 0:57:51 0:52:35 7.0
8 Fast 29er 2231 Gaby Clifton 903 1100 11:47:34 0:47:34 0:52:41 8.5
8 Slow ILCA 4 158097 Sam Grout 1208 1105 12:08:39 1:03:39 0:52:41 8.5
10 ILCA7 42136 P.Lowe 1100 1105 12:04:21 0:59:21 0:53:57 10.0
11 Fast Solo 5540 Keith Stubbs 1142 1100 12:02:10 1:02:10 0:54:26 11.0
12 ILCA6 184356 A.Payne 1147 1105 12:07:32 1:02:32 0:54:31 12.0
13 ILCA6 121797 A.Thompson 1147 1105 12:08:09 1:03:09 0:55:03 13.0
14 Topper byte 1615 Elizabeth Kingston 1215 1100 12:09:25 1:09:25 0:57:08 14.0
15 Streaker 1203 T.Southey 1128 1100 12:04:45 1:04:45 0:57:24 15.0
16 Fast ILCA 6 16 Mike Grout 1147 1105 12:13:49 1:08:49 1:00:00 16.0
17 ILCA7 173356SC S.Clifton 1100 OCS 63.0

https://dabchicks.org/
club.manager@dabchicks.org

Race.officer@dabchicks.org

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com

Back To Top